Akne Tedavisi

Acne facial care teenager woman squeezing pimple on white

En Önemli Olan Etken Hormonlar

“Akne oluşumuna neden olan birçok faktörün bulunmaktadır. Hormonlar, genetik faktör, beslenme, çevre kirliliği, kimyasallar, bazı ilaçlar akne oluşumuna neden olur. Bu faktörler arasında en önemli olan etken hormonlardır. Dolayısıyla akne, toplumda ergenlik çağı hastalığı olarak anılmaktadır. Kızlarda 12 – 17, erkeklerde 15 – 18 yaşları arası hormonların en aktif olduğu dönemlerdir. Özellikle bu yaşlardaki kız ve erkeklerde akne şikayetiyle çok sık karşılaşmaktayız…

 

Akne Bir Cilt Hastalığıdır

Akne bir cilt hastalığıdır ve her uzmanlık dalında olduğu gibi aknenin tedavisi de uzman kişiler gözetiminde gerçekleşmelidir. Kulaktan duyma metotları uyguladıktan sonra bize başvuran çok sayıda hastada tedaviden yanıt alamadıkları gibi birçok yan etkiye maruz kaldıklarını da gözlemliyoruz. Unutulmamalıdır ki kulaktan duyma metotlarla uygulanan tedaviler yüzde iz bırakma riskini de beraberinde getirmektedir.

 

Akne Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Akne tedavisinde ilk ve en önemli aşama, akne oluşumuna neden olan faktörleri saptamak ve bu etkenlere yönelik bir tedavi planı çizmektir. Akne şikayeti olan herkese aynı tedavi uygulanamaz. Akne oluşumuna neden olan faktörlerin yanı sıra yaş, cinsiyet, cilt tipi, beslenme, yaşam tarzı gibi etkileyici unsurlar da tedavi şeklini belirlemektedir. Öncelikle uygulanacak tedaviden sonra destekleyici tedavi olarak medikal peelingler uygulanabilir. Bir kişiye faydalı gelen bir tedavi metodu diğer kişide yanıt vermeyebilir, kişiye özel tedavi planı çizilmelidir. Herkesin, vücudumuzu dış etkenlere karşı koruyan en geniş organımıza yani derimize gereken özeni ve önemi vermelerini öneririz.”

 

Akne ve Akne Skarı Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

  • Akne cilt bakımı
  • İğneli radyofrekans ( Altın İğne )
  • Kimyasal peelingler
  • IPL tedavisi
  • Dermaroller